هنگام ضبط, صدا های پس زمینه  را حذف کنید

ویرایش صوتی پس از تولید فقط تا این حد امکان پذیر است. بنابراین اولین قدم برای بهبود کیفیت صدا ضبط بدون وقفه و حذف صداهای پس زمینه در حین تولید است.

میکروفون مناسب نقش اساسی را ایفا میکند.

نمونه هایی از گزینه های محبوب میکروفون برای ضبط پادکست های صوتی ، مصاحبه ها و اسنیکت ها عبارتند از:

 •  Boya M1 - بهترین گزینه اقتصادی برای تولید محتوا و مبتدیان

 • Rode NT1-A - یک بسته کامل برای همه اهداف ضبط صدا

 • Shure Beta58- Cardioid Dynamic  Vocal - انتخاب شما برای ضبط آواز


توجه داشته باشید که همه این ها میکروفون های جهت دار هستند. هنگام ضبط صدا از یک منطقه خاص ، باعث کاهش صداهای پس زمینه ای که می گیرند می شوند، این موارد هنگام ضبط خود ترجیح داده می شوند.

نکته اضافی: میکروفن خود را با یک پنبه بپوشانید تا صداهای آزار دهنده "B" و "P" حذف شود که در هنگام ویرایش حذف آنها بسیار دشوارتر است. برای تجهیزات حرفه ای می توانید از انواع پاپ فیلتر استفاده کیند و دیگر نگران نباشید.

یاد بگیرید که چگونه تنفس خود را کنترل کنید

از میان دوره های مختلف  آنلاین که در طول زندگی حرفه ای خود خوانده ام ، می توانم یک نکته را به شما بگویم: مردم از صداهایی که ناخودآگاه ایجاد می کنید آزرده خاطر می شوند. و مطالعات نشان می دهد که اهمیت صدا و کیفیت صدا برای جلب اعتماد شنونده یکسان است.

اگرچه نمی توانید نحوه صدایتان را کنترل کنید ، اما می توانید تنفس خود را تنظیم کنید تا از شنوندگان خواسته نشود ویدئو را قطع کنند زیرا برای دیدن آنها بسیار آزار دهنده است. تصور کنید یک پست وبلاگ را با پس زمینه نئون روشن بخوانید. این همان تجربه تنفسی است که می تواند با صدا ایجاد کند.

چند نمونه ضبط تست را امتحان کنید تا هر نوع الگوی تنفسی را که ممکن است بر روی صدای شما تأثیر بگذارد ، تشخیص دهید. موقعیت و فاصله خود را از میکروفون در طول این آزمایشات تغییر دهید تا ببینید نفس شما چه زمانی تحت تأثیر قرار می گیرد.


از فاصله میکروفون آگاه باشید

اختلافات در فاصله نشستن ۳۰ یا ۷ سانتی از میکروفون ممکن است در ابتدا قابل توجه نباشد. برای ضبط های حرفه ای ، سعی کنید میکروفن را در حدود ۷ سانتی نگه دارید. آنچه بیشترین اهمیت را برای مخاطبان شما دارد ، ثابت نگه داشتن این فاصله است. بنابراین اگر در حال ضبط پادکست در ۲۵ سانتی هستید ، آن را در کل ضبط حفظ کنید.


فاصله مناسب میکروفون همچنین از بار بیش از حد فرکانس های دردسر ساز جلوگیری می کند. هرچه میکروفن دورتر شود ، احتمال جمع آوری فرکانس های دردسر ساز برای میکروفون کاهش می یابد.


میکروفن خود را در همان بلندی دهان قرار دهید. حتی اگر میکروفون یک جهته ندارید ، به میکروفن اجازه می دهد تا فقط صدای صدای شما را بدون پچ پچ در پس زمینه بلند کند.


نکته جالب: درست مثل اینکه فاصله میکروفون را یکسان نگه می دارید ، از لحن صدای خود نیز اگاه باشید. می توانید سبک یا لحنی خاص برای بخش های روایت داشته باشید و برای مصاحبه و مکالمه به حالت معمولی بروید. اگر برای این امر به یادآوری احتیاج دارید ، برخی از نشانه های موجود در متن خود را یادداشت کنید که به شما امکان می دهد هنگام صحبت آرام یا مکث چشمگیر خود را انجام دهید.

زمان پیش تولید!

محیطی مناسب ، دور از سر و صدا یا پنجره های باز که باد می تواند کلمات شما را بپوشاند ، انتخاب کنید. محیط ساکت و آرام باعث می شود که صدایی برای نگرانی در طول ضبط وجود نداشته باشد.


به عنوان آخرین راه حل ، سعی کنید صدای خود را از یک اتاق کمد ضبط کنید. اگر نمی خواهید زندگی خود را با پنل های اکوستیک دیواری پیچیده کنید ، این اقدام موقتی است که می توانید انجام دهید. لباس امواج صوتی را کاهش می دهد. اگر مواد نرم مانند پتو را بالای میز خود و سایر سطوح سخت در "اتاق ضبط" خود قرار دهید ، می توانید جلوه ای مشابه داشته باشید. غرفه های صوتی قابل حمل نیز این کار را انجام می دهند و جابجایی آنها آسان است.


منابع نویز پنهان را پیدا کنید

فراتر از سر و صداهای آشکار پس زمینه ناشی از تفریح کودکان در خیابان یا همسایه شما که سعی می کند برای سرگرمی جدیدی تلاش کند ، این منابع نویز پنهانی هستند که باعث ناامیدی هنگام ویرایش می شوند.


 • صدای صفحه کلید هنگام تایپ
 • فن های کامپیوتر
 • وزوز و صدای تصادفی مبلمان یا وسایل الکترونیکی شما
 • صدای حیوان خانگی شما که روی سطح میز است
 • چراغ های فلورسنت
 • بطری های آب که به طور تصادفی تصمیم میگیرند دیگر مچاله نباشند.


اینها فقط چند منبع نادیده گرفته شده از نویز است که می توانید با تعویض محیط خود یا جایگزینی بطری آب خود را با یک بطری شیشه ای تغییر دهید. من شخصاً به یک اتاق کاملاً متفاوت منتقل می شوم ، جایی که هیچ وسیله الکترونیکی برای وزوز کردن و ایجاد صدای سفید غیرضروری برای ضبط هایم وجود ندارد.

نکته اضافی: می توانید قبل از شروع ضبط رسمی ، یک نمونه را ضبط کنید تا صداهایی را که از دست داده اید تشخیص دهید. من همیشه قبل از ضبط دوره هایم این کار را انجام می دهم وقتی که سر و صدای زیادی وجود دارد تا ببینم آیا توسط میکروفن من انجام می شود یا خیر.


صدا و روحیه خود را گرم کنید

تفاوت بسیار زیادی بین ضبط صدا هنگامی که شور و اشتیاق با برای ان دارید و وقتی که فقط انجام آن به خاطر اجبار است. اگر فکر نمی کنید آن روز ضبط خوبی انجام دهید ، بهترین توصیه من این است که ضبط خود را به تعویق بیندازید.


احساس خستگی یا بی حالی امری طبیعی است و تا زمانی که قصد ندارید برنامه های ضبط خود را به طور کلی لغو کنید ، کمی استراحت برای نتیجه فایل های صوتی شما یک پیروزی بزرگ است. هنگامی که مشتاق انجام ضبط هستید ، به احتمال زیاد بهترین تلاش خود را می کنید ، به جزئیات یک موضوع بپردازید و از اشتباهاتی مانند فراموش کردن ضبط بخش یا ذکر جنبه مهم خودداری کنید.


حتی اگر خواننده نیستید ، گرم کردن صدای شما صدای ضبط را تغییر می دهد و به شما کمک می کند تا لحن مشابه را در تمام ضبط ها حفظ کنید. من به محض بیدار شدن ضبط را امتحان کردم و تفاوت در مقایسه با یک فایل صوتی معمولی ، قطعاً وجود دارد. بنابراین چند چرخاندن زبان یا تمرینات واژگانی را امتحان کنید ، کمی کشش داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که به مقدار کافی آب بنوشید.


هنگام ضبط در محیط باز ،از محافظ های بیشتر استفاده کنید

آیا لازم است با شخصی در محل مصاحبه کنید و هوا به شما کمک نمی کند؟

در اینجا چند ترفند وجود دارد که متخصصان هنگام ضبط صدا برای فیلم ها در بدترین شرایط از آنها استفاده می کنند:

 • فیلتر لو-کات(Low-Cut) میکروفن خود را روشن کنید
 • از بدن خود برای جلوگیری از باد استفاده کنید
 • برای خودتان یک ویند شیلد تهیه کنید
 • میکروفونی را که برای مواجهه با باد ایجاد شده انتخاب کنید [به عنوان مثال  Rode Blimp]
 • همچنین می توانید میکروفن خود را پنهان کنید یا مصاحبه را از جایی انجام دهید که باد مستقیماً روی ضبط تأثیر نگذارد.

سطح صدا را تحت نظر داشته باشید

اگر بتوانید همان فاصله را از میکروفن خود حفظ کنید ، این مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال ، پیگیری میزان صدا آسان است زیرا بیشتر ابزارهای ضبط صدا میزان صدا را از طریق مقیاس سبز-زرد-قرمز نشان می دهند.


من تمایل دارم قبل از ضبط ، این آزمایش را انجام دهم و یک آزمایش آزمایشی داشته باشم و ببینم که آیا لحن معمول من خیلی زیاد است. توجه داشته باشید که اکثر ابزارهای ویرایش صدا امکان بازیابی صدا را دارند. مشکل این است که اگر خیلی کم باشد ، تقریباً غیرممکن است که آن را به همان میزان صدای بقیه ضبط برگردانید. بنابراین باید آن قسمت را دوباره ضبط کنید.


همه را در متن خود قرار دهید

هنگامی که من برای اولین بار با دوره های ضبط شروع کردم ، متن خود را با تعداد زیادی علامت اختصاری و علامت می نوشتم. فکر می کنید من زمان ضبط کردن اینها   می دانستم منظور من  چیست؟ البته که نه.

بنابراین علاوه بر نشانه هایی در مورد نحوه تنظیم لحن خود ، اطمینان حاصل کنید که همه موارد را در متن بنویسید. هرچند ممکن است مشکل ایجاد شود ، بنابراین در اینجا بهترین نکات من برای حفظ یک اسکریپت مناسب ضبط صدا وجود دارد:

قالب بندی متفاوتی را برای گفته ها و نشانه های خود تعیین کنید. می توانید نشانه ها را در اندازه قلم کوچکتر از رنگی متفاوت و درون پرانتز نوشته باشید.

فضای کافی کافی اضافه کنید. هر ایده جدید را در یک پاراگراف جداگانه بنویسید تا بدون وقفه از یک نقطه به نقطه دیگر نپردازید.

پیش از این اسکریپت خود را تمرین کنید و مواردی را که می خواهید بهبود دهید یادداشت کنید: تنفس ، تن ، وقفه های بیشتر ، عبارات و غیره.

ضبط با هدفون روشن

مهمان شدی؟ اگر در حال ضبط مکالمه از طریق یک ابزار کنفرانس ویدئویی هستید ، می خواهید از هدفون استفاده کنید تا میکروفن شما آنچه را که می گویند نیز انتخاب نکند. می توانید هدفون های خود را به دوربین متصل کنید تا آنچه دیگران می شنوند را بشنوید. با این کار می توانید بفهمید که لحن شما یا مهمانتان خوب است یا باید بلندتر صحبت کنید - به عنوان یک خودآزمایی صوتی نیز کار می کند.

نکته اضافی برای ضبط با مهمانان: از گفتن کلمات تأییدی مانند "مطمئن" ، "بله" و "البته" هنگام صحبت میهمان خودداری کنید. فقط به عنوان علامت تایید سر تکان دادن را به یک عادت تبدیل کنید. حتی وقتی صحبت نمی کنید می توانید خود را بی صدا کنید. دقایق بسیاری در ویرایش  شما صرفه جویی می کند.

ضبط آهنگ های جداگانه

چاره ای ندارید جز اینکه از طریق رکوردر چندکاناله ضبط کنید؟

در حالت ایده آل ، باید دو فایل صوتی جداگانه داشته باشید که به صورت محلی ضبط کنید و در انتها آنها را همگام سازی کنید. این اطمینان می دهد که میزبان و شرکت کنندگان مکالمه از بهترین تجهیزات موجود استفاده می کنند. چسبیدن به بزرگنمایی منجر به کاهش کیفیت صدا و کاهش میزان صدا می شود. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که هر شخص را به طور مستقل ضبط نکنید.


گزینه های مانند Riverside.fm ، SquadCast یا Zencastr را در نظر بگیرید. اینها به عنوان یک استودیوی مجازی عمل می کنند که میهمانان می توانند به آن بپیوندند و یک چک سریع فن آوری را در اتاق انتظار انجام می دهند. از این طریق ، میزبان ها اطلاعات بهتری در مورد وضعیت تجهیزات یک میهمان دریافت می کنند و میزان صدای شخص را کنترل می کنند ، بنابراین همه قطعه های نهایی مشابه هستند.


اضافه کردن نشانه ها یا زمان سکوت در بین بخشها

من خودم شخصاً ده برابر راحت تر می توانم صدا را ویرایش کنم وقتی بین برخی از بخش ها نشانه یا فقط مدت زمان طولانی سکوت داشته باشم. با این کار می توانید محل شروع یک قسمت جدید را تشخیص داده و از قطع صدا جلوگیری کنید. بعلاوه ، پس از ویرایش فضاهای خالی به نظر نمی رسد که سخنرانی شما عجله داشته باشد زیرا وقت سکوت کافی برای کار دارید. حتی می توانید این زمان سکوت را کپی کرده و در جایی که از دست رفته است اضافه کنید.

اشتباه؟ من فقط یک استراحت طولانی تر می کنم و جمله یا ایده را دوباره راه اندازی می کنم. هنگامی که صدا را ویرایش می کنم ، می دانم که زمان سکوت طولانی تر را تحت نظر دارم.

زیاد نگران نباشید

فراموش کرده اید که با حذف نویز ضبط کنید؟ همیشه می توانید صدای وزوز پس زمینه را با صداهای محیط یا آهنگ پس زمینه با حجم کم بپوشانید. تا زمانی که گفته های شما و مهمانان شما قابل درک باشد ، این مزاحم اکثر مردم نخواهد شد.


مصاحبه پادکست فقط با ضبط صدا پایان نمی یابد. نکات بیشتر برای ضبط پادکست را بخوانید تا بفهمید چرا افزایش پهنای باند یا استفاده ناچیز از جلوه های صوتی مهم است.