بازخورد میکروفون چیست؟  

همانطور که گفته شد ، بازخورد میکروفون یک حلقه بازخورد مثبت است که باعث می شود میکروفون و بلندگو به سرعت هرچه بیشتر به یکدیگر سیگنال بدهند تا زمانی که سیستم اضافه بار شود. چنین حلقه ای باعث می شود که سیگنال میکروفون مخدوش شود و بلندگو یک صدای ناهنجار ، همهمه یا سوت شدید را نشان دهد.


بازخورد تنها زمانی اتفاق می افتد که میکروفون سطح بحرانی صدا را از بلندگویی که سیگنال میکروفون را پخش می کند ، دریافت کند.


یک نمودار ساده که حلقه بازخورد اساسی را نشان می دهد

پس چرا بازخورد میکروفون دائما اتفاق نمی افتد؟ خوب ، نوعی آستانه بازخورد وجود دارد. بلندگوها را به اندازه کافی بلند کنید یا سیگنال میکروفون را بیش از حد تقویت کنید و شما مجبور خواهید بود یک حلقه بازخورد ایجاد کنید. این آستانه اغلب به عنوان بازدهی قبل از بازخورد نامیده می شود.


متأسفانه ، در بسیاری از شرایط ، میزان صدای "ایده آل" اجرا بالاتر از آستانه بازخورد است. پس ما چکار کنیم؟ اغلب ما سطوح را درست زیر آستانه سوار می شویم و امیدواریم سطوح از این آستانه فراتر نروند. این امر خطرناک است زیرا افزایش سطح یا حتی تغییر موقعیت میکروفون می تواند سیگنال را به منطقه بازخورد ارسال کند.


بنابراین ما می دانیم بازخورد چیست و اساس آن چیست ، اما عوامل غیر مستقیم دیگری نیز وجود دارند که بر بازخورد میکروفون تأثیر می گذارند.


عوامل موثر بر بازخورد میکروفون عبارتند از:

 •     تقویت سیگنال میکروفون
 •     میزان کانال میکروفون
 •     میزان صدای بلندگوها
 •     فاصله بین میکروفون و بلندگو
 •     جهت و حساسیت میکروفون
 •     پاسخ فرکانسی یا "لحن" میکروفون
 •     اندازه و شکل فضای فیزیکی


تقویت سیگنال میکروفون


افزایش تقویت (Pre Amp) پیش تقویت کننده میکروفون سطح سیگنال بیشتری را به بلندگوها ارسال می کند در حالی که حساسیت و سطح نویز میکروفون را نیز افزایش می دهد. خطر بازخورد بالا می رود.

پس از اعمال گین ، میکسرهای صوتی زنده دارای حجم کانال هستند که میزان سیگنال ارسال شده به بلندگوها و مانیتورها را تنظیم می کند. کشیدن بیش از حد صدای میکروفون نیز در صورت عدم احتیاط منجر به بازخورد میکروفون می شود.

حجم بلندگوها

با بلند کردن صدای بلندگوها ، شدت صدای بیشتری در هوا ایجاد می شود. این به نوبه خود باعث می شود که میکروفون سیگنال بیشتری تولید کند. صدای بلندگو را بیش از حد افزایش دهید و پیکاپ میکروفون از آستانه بازخورد عبور کرده و باعث بازخورد می شود.

فاصله بین میکروفون و بلندگو

قانون مربع معکوس بیان می کند که (در زمینه های آزاد) شدت سطح صدا به ازای هر دو برابر شدن فاصله به میزان قابل توجهی 75 کاهش می یابد. البته شرایط هرگز ایده آل نیستند ، اما این قانون در برآورد شدت صدا هنگام انتشار در هوا مفید است. بنابراین ، هرچه میکروفون از بلندگو دورتر باشد ، خطر بازخورد کمتر است.

با افزایش فاصله بین میکروفون و بلندگو ، می توان تقویت میکروفون و میزان بلندگوها را افزایش داد!


جهت گیری و حساسیت میکروفون


جهت گیری یا "حساسیت جهت" میکروفون نقش مهمی در مدیریت بازخورد دارد. میکروفون های معمولی تقویت کننده صدا دارای الگوی قطبی قلبی هستند. آنها بیشترین حساسیت را نسبت به جایی که نشان می دهند ، حساسیت کمتری به پهلوها و تقریباً به عقب ندارند.


در اینجا یک نمودار قطبی از الگوی کاردیوئید با یک میکروفن زنده استاندارد برای مثال است:Shure SM58 روی نمودار پاسخ قطبی قلبی پوشانده شده است


اشاره میکروفون جهت دار به بلندگو راهی مطمئن برای دریافت بازخورد میکروفون است. میکروفون جهت دار در جایی که اشاره می کند حساس تر است و بلندگو بیشترین میزان صدا را در جایی که "اشاره می کند" می گذارد.

به همین دلیل می توان اسپیکر مانیتور های زاویه را در مقابل خوانندگان قرار داد. میکروفون جهت دار باید از بلندگوهای مانیتور دور باشد. در این سناریو ، آستانه بازخورد بسیار بالا است.

با این حال ، اگر خواننده بخواهد بالای یا جلوی میکروفون خود را به مانیتور تاشو نشان دهد ، بازخورد ایجاد می شود!

پاسخ فرکانس یا "تن" میکروفون


پاسخ فرکانس و لحن اساساً به معنای حساسیت مخصوص فرکانس میکروفون است.

     میکروفونی با فرکانس پایین ضعیف در برابر صداهای سطح بالا حساسیت کمتری دارد و قبل از تغذیه مجدد به طور موثر صدای فرکانس بالا را کنترل می کند.

     میکروفونی با فرکانس پایین ضعیف نسبت به صداهای پایین حساسیت کمتری دارد و قبل از تغذیه مجدد به طور موثر صدای فرکانس پایین را کنترل می کند.

میکروفون های پویا معمولاً دارای فرکانس بالا در محدوده شنیداری شنوایی انسان هستند. شاید این یکی دیگر از دلایلی باشد که باعث می شود پویایی تقویت کننده صدای زنده باشد!

اندازه و شکل فضای فیزیکی

اندازه و شکل فضای فیزیکی ویژگی های صوتی خاصی را ایجاد می کند. امواج و بازتاب های ایستاده در یک فضای صوتی پتانسیل ایجاد بازخورد میکروفون را دارند.

امواج ایستاده طول موج های صوتی هستند که بین دو سطح موازی کاملاً متناسب هستند. از آنجا که طول موج کاملاً متناسب است ، بازتابهای آن ، هنگامی که عمود بر سطح هستند ، در فاز بوده و از طریق تداخل سازنده ، شدت آن افزایش می یابد.

هر طول موج صدا دارای فرکانس مربوطه است و فرکانس های امواج ایستاده به طور طبیعی تقویت می شوند. اینها ”فرکانس های مشکل دار هستند و معمولاً در سطوح پایین تر (قبل از فرکانس های دیگر در طیف صدا) بازخورد ایجاد می کنند.

پژواک ها نیز ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند. آنها در اصل امواج صوتی هستند که از سطوح در یک فضای آکوستیک بالا می روند. فضاهای کوچک بازتاب قوی تری دارند زیرا موج صوتی اولیه قبل از رسیدن به سطح زیاد حرکت نمی کند (و شدت آن را از دست می دهد). بنابراین ، فضاهای کوچکتر پتانسیل بیشتری را برای ورود این بازتاب ها به میکروفون در سطحی که می تواند بازخورد ایجاد کند ، ارائه می دهند.

چگونه می توان بازخورد میکروفون را برای همیشه از بین برد

وقتی میکروفون و بلندگوها در یک فضا با هم استفاده می شوند ، همیشه خطر بازخورد وجود دارد. ما عوامل موثر بر بازخورد را مورد بحث قرار دادیم اما روشهای حذف بازخورد چیست؟

هر دو تکنسین صدا و مجری نقش مهمی در جلوگیری از بازخورد میکروفون از بلندگوها دارند. هر استراتژی برای حذف بازخورد شامل یک یا هر دو طرف می شود.

استراتژی های برتر برای از بین بردن بازخورد میکروفون به شرح زیر است:

 •      آن را کم کن
 •      میکروفون های جهت دار را از بلندگوها و مانیتورها دور کنید
 •      میکروفون ها را نزدیک منابع صوتی اختصاصی خود قرار دهید
 •      از آستانه بازخورد خودداری کنید
 •      فرکانس های طنین اتاق را تنظیم کنید

بیایید هر کدام از این استراتژی ها را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار دهیم ، اینطور نیست؟

آن را کم کن!

این همیشه اولین خط دفاعی است. اگر بازخوردی رخ داد ، سریع ولوم میکروفون را کم کنید کنید (معمولاً از طریق صدای کانال). توجه داشته باشید که می توانید میزان افزایش میزان میکروفون را کاهش دهید یا به عنوان متناوب ، بلندگو را خاموش کنید.

بازخورد اتفاق می افتد ، و این سریع ترین و موثرترین راه برای از بین بردن آن است.

میکروفون های جهت دار نقطه ای دور از بلندگوها و مانیتورها

میکروفون های کاردیوئید به دلایلی رایج ترین میکروفون ها در تقویت صدا هستند. آنها نسبت به صدا در جهتی که اشاره می کنند حساس هستند و صدای پشت آنها را رد می کنند.

اشاره میکروفون های جهت دار به دور از بلندگوها احتمال ایجاد حلقه های افزایش مثبت را کاهش می دهد و اجازه می دهد قبل از بازخورد بیشتر به دست آورید!

میکروفون ها را در نزدیکی منابع اختصاصی صدای خود قرار دهید

قرار دادن میکروفن های جهت دار در نزدیکی صداهایی که وظیفه آن ها برداشتن است ، در کنترل بازخورد بسیار کمک می کند.

هرچه منبع صدا به میکروفون نزدیکتر باشد ، سیگنال میکروفون تمیزتر خواهد بود. بنابراین ، برای شنیدن منبع/آواز/ساز ، به گین کمتری نیاز است. این به معنی نسبت سیگنال به نویز بهتر است و مزیت اضافی آن کاهش صدا از بلندگو در میکروفون است!

قرار دادن میکروفون ها در نزدیکی سازهای اختصاصی آنها گاهی اوقات مزیت بیشتری برای افزایش فاصله بین میکروفون به عنوان نزدیکترین بلندگوی آن دارد که این امر میزان برداشتن بلندگو را در میکروفون نیز کاهش می دهد.

از آستانه بازخورد کمی کمتر!!

به دلایلی ، انسانها دوست دارند باور کنند که صدای بلندتر بهتر است. و بنابراین هنگام میکس کردن زنده ، ما تمایل داریم سیستم را تا حد ممکن ، دقیقاً زیر آستانه بازخورد فشار دهیم.

این یک استراتژی خطرناک است زیرا افزایش ناگهانی میزان صدای عملکرد به طور بالقوه می تواند سیستم را از آستانه بازخورد بالا ببرد. هیچ کس نمی خواهد نقطه اوج قدرتمند یک آهنگ شبیه یک کابوس ترسناک از بازخورد باشد.

به همین دلیل ، اغلب بهتر است در آستانه بازخورد به خوبی میکس شود. هنگام میکس صدای زنده از اختیار خود استفاده کنید. ما همچنین نمی خواهیم عملکرد خیلی آرام باشد!

فرکانس های طنین انداز اتاق را تنظیم کنید

این صدای 101 برای تکنسین های صوتی زنده است ، اگرچه ممکن است برای ایجاد یک میکس زنده با صدای بلند غیر منطقی به نظر برسد. من به یاد دارم که این را در دانشگاه آموختم و بسیار متاثر شدم که قطع فرکانس می تواند حجم بالقوه یک اجرای زنده را افزایش دهد.


همانطور که قبلاً ذکر شد ، شکل و اندازه اتاق باعث ایجاد برخی موج های ایستاده می شود. امواج ایستاده یا بهتر بگویم "فرکانس های تشدید اتاق" به طور طبیعی با ویژگی های صوتی اتاق تقویت می شوند. یافتن و قطع این فرکانس ها به طور موثر اتاق را تنظیم می کند و به بهبود میکس و کاهش خطر بازخورد در آن فرکانس های حساس کمک می کند.

اکولایزرهای گرافیکی اغلب برای تنظیم اتاق استفاده می شود. اگرچه با کنسول های میکس دیجیتال صدا ، تکنسین های صوتی توانایی تنظیم اتاق بدون یک واحد EQ گرافیکی را دارند.


سرکوب کننده های بازخورد خودکار(Auto Feed Back suppressor) در حال حاضر در بازار هستند. اینها به طور موثر فرکانس های مشکل را هدف گرفته و با کاهش میزان افزایش/حجم این فرکانس های خاص در زمان واقعی پاسخ می دهند. این دستگاه ها  اساساً اتاق را برای شما تنظیم می کنند. شکایت اصلی از بازدارنده های بازخورد خودکار تمایل آنها برای واکنش بیش از حد و تولید ترکیبی با صدای نازک است.