از ميكروفون مینی گان جهت صدابرداري مستقیم از سوژه در ساخت کلیپهای اینستاگرامی و کلیپهای کوتاه استفاده مي شود یا به زبان ساده تر وقتی برای صدابرداری فیلم یا کلیپ نیازه تا صدای با کیفیت بالایی داشته باشیم اما خود میکروفون یا سایه اون در تصویر فیلم نباشه و نیازه میکروفون رو در جایی مخفی کنیم تا صدای سوژه رو ضبط کنیم بهترین انتخاب ما میکروفن مینی گانه تا اون رو مقابل سوژه قرار بدیم و صدای دیالوگ یا محیط و افکت مورد نظر رو با کیفیت و جزئیات بالا ضبط کنیم. چون از اين ميكروفون ها اکثرا در جاهايي كه دوربين زياد بستست و نويز زیاده استفاده میشه و غالبا با كوچكترين انحراف از نظر تمركز ، صدا بهم میریزه یا به اصطلاح out ميشه از ميكروفونی به نام ميني گان كه كوچكتر از میکروفن گان هستش استفاده مي كنيم چرا كه اين ميكروفون زاويه اش بازتره حدود 75 درجه و نکته  مهم دیگه اینکه سبك تر هستش .بهترين نوع ميكروفون مینی گان از نوع خازني مي باشد. البته مدلهای دياناميكي هم وجود داره كه با توجه به ساختار و جذب صدای کمترشون توصیه میکنیم در جاهايی که كم نويزتره استفاده بشن . البته نوع خازني این میکروفن ها به خاطر اینکه نسبت به وزش باد یا هر ارتعاشی حساسيت زيادي دارن روي يك پايه پلاستیکی که لرزه گيره وصل ميشن تا این مدل صداهای ناهنجار تاثیر روی صدای کلی نداشته باشن البته خود لرزه گير رو هم غالبا روي بوم یا پایه مونوپاد یا دوربین سوار میکنن تا اینجوری هم میکروفن مستقیم رو به روی شخصی که مشغول صحبت کردنه قرار بگیره هم تو دید دوربین نباشه و صدارو با کیفیت بالا به موبایل یا دوربین یا ... منتقل کنه.

توجه داشته باشید که این میکروفون ها مثل تفنگ از قابلیت هدف گیری برخوردارن و برای همین به اونها گان یا مینی  گان میگن با استفاده ازین میکروفون ها تو فاصله های زیاد حتی تا فاصله ی یک متری میکروفون و سوژه هم صدای مناسب داریم  این میکروفون ها دارای حساسیت بیشتر در مقابل خودشون هستند و نسبت به صداهای اطراف خودشون کمتر حساسند.

خب تا اینجا متوجه شدید که فقط لازمه میکروفون ما به طرف سوژه باشه تا بتونه صدایی با کیفیت عالی رو برای ما دریافت و به دوربین ما منتقل کنه تا همزمان با ضبط تصویر صدا هم با کیفیت عالی رکورد بشه اما این به این معنی نیست که حتما باید از بالا میکروفون رو نگه داریم  بلکه از پایین هم میشه این کار رو کرد یا از بغل به شرطی که :

  • میکروفون ما کاملا روبروی سوژه باشه
  • میکروفون ما به حد کافی به سوژه نزدیک باشه
  • سایه ی میکروفون یا تصویرش تو دوربین نباشه

میکروفون های داینامیک معمولی تو فاصله ی بیشتر از بیست یا سی سانتیمتر از سوژه نباید استفاده بشن و بخاطر ساختار داینامیکشون توانایی اینکه برد کافی رو داشته باشند تا ما بتونیم هر سه شرط بالا رو رعایت کنیم رو ندارند به همین جهت برای استفاده های ضبط کلیپ مناسبترین گزینه ها میکروفن گان و مینی گان هستن که با توجه به ساختار و مهندسیشون شرکتهای مختلفی با بازه قیمتی متنوع دارن اونارو تولید میکنن که از معروفترین اونها میشه به شرکتهای ROAD , BOYA, FREEPOWER ,SOUNDCO ,MANO ,AZDEN و... برای اینکه مشخصات دقیق و انواع مدلهای مینی گان و گان این شرکتها رو ببینید به لینک زیر مراجعه کنید .

https://echokowsar.com/store/studio/content-production-microphone