کراس اوور  چیست؟

کراس اوور بلندگو جزئی است که تقریباً در هر بلندگو پنهان شده است. تنها استثناها بلندگوهای كامل و بلندگوهایی هستند كه از نرم افزار برای جدا كردن فركانس ها استفاده می كنند. کراس اوورها همچنین گاهی اوقات در تقویت کننده ها یا گیرنده ها نیز دیده می شوند ، به خصوص گیرنده های سینمای خانگی که ساب ووفر برای پخش باس از ستلایت ها جدا باشد. جدا از این فناوری های تخصصی ، به طور کلی درست است که هر بلندگو با بیش از یک درایور در محفظه خود ، نیاز به یک کراس اوور دارد.

همانطور که از نام آن مشخص است ، کراس اوور جایی است که سیگنال صوتی فیلتر نشده بر اساس آستانه بالا یا پایین از پیش تعریف شده تقسیم می شود. کراس اوور بلندگو دامنه سیگنالی را که به بهترین شکل تولید شده برای هر درایور  تأمین می کند. به عنوان مثال ، کراس اوورها اطمینان حاصل می کنند که توییترها فقط بالاترین فرکانس ها را دریافت می کنند ، نه هیچ یک از پایین ترهایی که این درایور برای تولید مثل طراحی نشده است. این باعث می شود کراس اوور چیزی شبیه به سیستم عصبی مرکزی یک بلندگو باشد.

تغذیه دامنه فرکانسی مناسب به درایور مناسب

اگر یک بلندگوی 3 طرفه(3Way) معمولی را مثال بزنیم ، عملکرد کراس اوور بلندگو به وضوح قابل مشاهده است. بلندگوهای 3 طرفه شامل سه درایور مختلف در محفظه های خود هستند: یک ووفر باس برای پایین ترین فرکانس ها ، یک درایور میانی برای آن فرکانس ها در وسط و یک توییتر برای بالاترین فرکانس. با این وجود بلندگو به طور کلی یک سیگنال صوتی واحد و فیلتر نشده دریافت می کند. از آنجایی که فقط یک توییتر را هدایت می کند و صدایی تحریف شده برای ارسال فرکانس های باس به آن ایجاد می کند ، و از آنجا که ساب ووفر توانایی تولید صدا های فرکانس بالا  را نخواهد داشت ، منطقی است که این سیگنال را به دقیق ترین شکل ممکن جدا کنید تا هر درایور فقط سیگنالی که می تواندبه بهترین نحو تولید کند دریافت کند. یک کراس اوور با پیکربندی خوب کلید اصلی آن است. کراس اوورهای موجود در برخی از بلندگوهای سطح بالا را توان به صورت جداگانه و با استفاده از فیلترهای کم و زیاد تنظیم کرد.

فیلتر عبور بالا

فیلتر عبور بالا(High Pass Filter) یک فیلتر الکترونیکی است که فقط به فرکانس های بالا اجازه عبور می دهد ، اما از رسیدن همه فرکانس های پایین زیر یک فرکانس قطع خاص به یک درایور جلوگیری می کند. فیلترهای کم عبور عملکرد مشابهی را برای درایور های باس و میانی باس انجام می دهند.

فیلترهای عبور بالا(High pass) و (Low pass) هر دو می توانند سیگنال ها را در قدرت های مختلف فیلتر کنند. از این موارد به عنوان "سفارشات" یاد می شود. معمولاً فقط از فیلترهای بین مرتبه اول و چهارم استفاده می شود. یک فیلتر مرتبه اول می تواند سیگنال ها را تا 6 دسی بل و فیلتر مرتبه چهارم می تواند سیگنال ها را تا 24 دسی بل در هر اکتاو مسدود کند. همه اینها در داخل بلندگو ادامه دارد و قابل مشاهده نیست.

Crossover پاسخ فرکانس بلندگو را بهینه می کند

در تمام بلندگوها ، کراس اوور برای ایجاد پاسخ دقیق فرکانس ضروری است. پاسخ فرکانس به طور کلی به صورت دامنه فرکانس اندازه گیری شده در دسی بل نشان داده می شود. به صورت گرافیکی نشان داده می شود ، پاسخ فرکانس معمولاً به صورت خط نشان داده می شود. این خط در حالت ایده آل باید تا آنجا که ممکن است کمترین سنبله داشته باشد ، زیرا منجر به صدای هماهنگ نخواهد شد. از این گذشته ، گوش انسان قادر به تشخیص اختلافاتی به اندازه یک دسی بل ، به ویژه در میان رده است. افرادی که عادت به گوش دادن به موسیقی از بلندگوهای سطح بالا دارند ، به ویژه به این تفاوت ها حساس خواهند بود.

در واقع ، دستیابی به یک پاسخ فرکانس کاملاً خطی غیرممکن است ، اما بلندگوهایی که مستحق نام "hi-fi" هستند نباید بیش از سه دسی بل از سطح مرجع منحرف شوند. برای این کار ، یک کراس اوور با کیفیت بالا لازم است. بسیاری از تولید کنندگان بلندگوهای سطح بالا کراس اوورهای خود را پیکربندی می کنند تا مطمئن شوند که اثر مطلوب حاصل می شود.

کراس اوورها به جلوگیری از فرکانس های تشدید (Clip) کمک می کنند

کراس اوورها علاوه بر کمک به بلندگو در ایجاد صدای بهینه ، از رسیدن بلندگوها به اصطلاح به فرکانس های تشدید آنها جلوگیری می کنند. این اشاره به فرکانسی دارد که محفظه اطراف یک یا چند درایور برای لرزش ساخته شده است. فرکانس های تشدید کننده می تواند باعث تولید صدای خاص برخی از صدای بلندتر از سایرین و با اعوجاج شود. فرکانس صدای ایجاد کننده این ارتعاشات را می توان توسط یک کراس اوور بلندگو از بین برد.

کراس اوور بلندگو سیگنال صوتی را برای پخش بهینه جدا می کند

کراس اوورها اجزای بلندگو هستند که به احتمال زیاد هرگز نخواهید دید ، با این وجود اساساً از صدای خوب درایورها و محفظه بلندگوها برخوردار هستند. پیکربندی کراس اوور بلندگو به گونه ای که هر درایور پخش بهینه را تولید کند و در عین حال اطمینان حاصل کند که هیچ فاصله فرکانسی وجود ندارد و پاسخ یکنواخت و خطی است ، یکی از چالش های بزرگ در ساخت بلندگو است. به این ترتیب ، پیکربندی مناسب کراس اوور همان چیزی است که بلندگوهای متوسط را از سیستم های Hi-Fi جدا می کند.